تازه ها
خانه »» اهل سنت »» ائمه تفسیر »» امام سیوطی »» اهل سنت و مهدی موعود
اهل سنت و مهدی موعود

اهل سنت و مهدی موعود

موضوع مهدویت یکی از مطالبی است که ذهن محققین و جوانان شیعه و سنی را به خود مسغول ساخته علمای فریقین در باب مهدویت و ظهور و وجود حضرت مهدی (رضی الله عنه) تالیفات مختلفی به جامعه اسلامی تقدیم نموده اند .

در کتب سته اهل سنت و کتب روایی برادران اهل تشیع  احادیث بیشماری در مورد شخصیت و علایم ظهور و حتمی بودن آن در حد تواتور وجود دارد .

از میان صدها اثر از علمای اهل سنت میتوان به کتب ذیل اشاره نمود :

العرف الوردی فی اخبار المهدی   تالیف علامه جلال الدین سیوطی (رح) .

شرح عقیده سفارینیه  تالیف علامه سفارینی (رح) جلد ۲ صفخه ۶۷ به بعد .

شیخ ابن حجر (رح) نیز در مورد علامات مهدی موعود یک رساله نوشته است که در آن به دویست علامت اشاره نموده .

و اما بطور مختصر عقیده علمای اهل سنت این است که حضرت مهدی از اهل بیت نبی (ص) و از اولاد فاطمه زهرا (رضی الله عنه) خواهد بود و پس از ظهور سراسر زمین را پر از عدل و داد میکند .  در سنن ابن ماجه آمده است که هنگام ظهور از غیب این آواز میاید : این خلیفه الله مهدی است پس از او عطاعت کنید . همچنین پس از ظهور ایشان ، حضرت عیسی نازل شده و در نماز به او اقتدا میکند. طبق اعتقاد اهل سنت امام مهدی (رض) آخرین خلیفه راشده امت اسلام است .

امام محمد بن سیرین (رح) در مورد افضلیت  حضرت مهدی بر دیگران خلفای راشده خصوصا سه خلیفه اول مواردی ذکر نموده که در کتاب شرح عقیده سفارینیه ج ۲ ص۸۱  موجود است .

در العرف الوردی آمده است که حضرت مهدی به بیت المقدس هجرت میکند و پس از وفات در همانجا دفن میشود و پس از مدتی حضرت عیسی (ع) در مدینه منوره رحلت مینماید و در روضه حضرت پیامبر (ص) بخاک سپرده میشود .

یکی از مواردی که در مورد آن بحث و اختلاف وجود دارد مسئله رجعت (زنده شدن بعضی از انسان ها در زمان قیام مهدی موعود ) است . شیعیان باتفاق معتقد به مسئله رجعت هستند ، اما اهل سنت معتقد اند که  اصحاب کهف در آن زمان زجعت میکنند و یار و مدد کار  امام مهدی (رض) مشوند که در کتاب ذیل مشاهده خواهید نمود :

کتاب حاضر تالیف شیخ الحدیث و التفسیر ، حضرت مولانا محمد ادریس کاند هلوی (رح) ، بنام ظهور مهدی (رض) ، ترجمه حضرت مولانا ابراهیم ارباب امام جمعه مسجد جامعه الرسول سراوان میباشد .   این کتاب پس از سه دوره چاپ (چاپ سوم ۱۳۸۲) متاسفانه نایاب گردید .

(( اهمیت و اعتبار و صحت مطالب این کتاب جای تردیدی ندارد ، زیرا  شخصیت برجسته و مشهور  اهل سنت بلوچستان  عالم جلیل القدر   شیخ الحدیث حضرت علامه محمد یوسف حسین پور مدیر حوزه علمیه عین العلوم گشت بر این کتاب تقریظ و تایید نوشته اند. ))

 

( البته قابل ذکر است که وهابیت امروزی با وجود احادیث متواتر در باب مهدی موعود در منابع روایی سعی در انکار و تمسخر بحث مهدویت هستند ، که ما این گروه انحرافی  را به خدا واگذار میکنیم )

 

هدف اصلی از ارائه این مقاله ، پاسخ به دو سوالی است که عزیزان شیعه اخیرا بارها مطرح نموده اند :

۱_  آیا اهل سنت به رجعت معتقد اند ؟

۲_  آیا اهل سنت نیز مهدی موعود را  خلیفه الله  میدانند ؟

 

احقر   عبد الباسط بلوچی

DSC_0908 DSC_0909 DSC_0910 DSC_0916 DSC_0913 DSC_0915

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به نوار ابزار