تازه ها
خانه »» بانک مقالات »» زندگی نامه استاد میر فخر الدین+ نعت
زندگی نامه استاد میر فخر الدین+ نعت

زندگی نامه استاد میر فخر الدین+ نعت

نعت خوانی پس از ارشاد دین اسلام توسط نعت خوانان و شاعران سبک صوفی خوانان بمیان آمده و فعلاً بمدارج عالی خود رسیده است. موضوع این سبک توصیف خداوند و پیغمبر اسلام و یاران دوره محمد می‌باشد. شعرهای این سبک بعضا تا ده ساعت طول می‌کشد. معمولا در پهلوی سرود خوان ۳ تا ۱۰ نفر مکررین و همکاران نیز سرودخوان را یاری می‌کنند. این موسیقی دارای طرزهای چشتی، روضه‌ای، نوائی و غیره‌اند. کمپوزهای نعت خوانی ، قصیده ،و توصیف نظر به شعرها سالها قبل ساخته شده . نعت خوانان و قیصیده خوانان بعضاً بعضی از لعجه را اضافه ویاکم می کنند. سید فخرالدین آغا یکی از مشهورترین نعت خوانان رادیو تلویزون افغانستان و شهر کابل میباشد.IMG_1467(1)

او بعد از فراغت از لیسه حبیبیه کابل در حربى پوهنتون کابل شامل و بعد از فراغت در آنجا بحیث استاد ایفاى وظیفه مى نمود.

وى در سال ١٣۵۶ بخاطر تحصیلات عالى به اتحاد شوروى وقت رفت و بعد از دو سال دوباره به کشور برگشت و در رتبه ډگرمنى به تقاعد سوق شد.

میرفخرالدین در جوانى به نعت خوانى آغاز نموده بود و در این راه ، از استاد مشهور موسیقى قوالى کشور حاجى غلام حسین ( پدر استاد سرآهنگ ) نعت خوانى را آموخته بود.

میرفخرالدین در جوانی منقبت خوان اصلی محفل پاچا صایب شد وتاهنگام رحلت پاچا صایب درسا ل۱۹۷۳وی همیشه وهرجمعه حاضرمی بود.

http://www.heraviyan.com/up/do.php?img=455

وی صدای دلنشین وملکوتی وحنجره ای توانا وخستگی ناپذیرداشت. آرام آرام همه زندگی وی به نعت خواندن وقف شد. وی روزهای جمعه درمحضرپاچا صایب نعت خوانی میکرد وبعد درسایرروزهای هفته درسایرخانقاه های کابل حاضربود وآوازهء آواز و شخصیت صوفیانهء اوکم کم ازمحیط کابل فراتررفت وهمه گیرشد.

میرفخر الدین آغا که هزاران تن از هموطنان ما هنوز علاقمند صداى وى بوده و صد ها تن او را به پیرى پذیرفته بود ، حوالى ساعت چهار صبح روز پنجشنبه ۲۷ ثور ۱۳۸۵ خورشیدی از اثر سکته مغزی، با زندگى وداع نمود.

هزاران تن در مراسم جنازه و تدفین میر فخرالدین آغا، نعت خوان مشهور کشور، در روضهء حضرت علی کرم الله وجه در شهر مزارشریف عصر ٢٧ ثور شرکت نمودند.

همچنان داکترسید مخدوم رهین، وزیر وزارت اطلاعات و کلتور، میر فخرالدین آغا را یک شخص عارف و مرگ وى را ضایعه بزرگ خواند.

قاری محمد قاسم، خطیب روضهء مبارک، در حالیکه مرگ نابهنگام موصوف را یک ضایعه خواند، گفت: ((این عالم سالهای زندگی اش را برای نعت خوانی به رضای خداوند سپری نموده است و امید که جایش جنت برین باشد.))

به گفته وى، میر فخرالدین در خواندن مثنوى مهارت خاصى داشت.

صداى شیرین وى در ده ها نوار صوتى و ویدیویى بطور یادگار خوب باقى مانده است .

که یکی از نمونه های آن را که در مدح حضرت علی کرم الله وجحه قرآت نموده برای شما عزیزان تقدیم می نمایم.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به نوار ابزار