تازه ها
خانه »» اخبار جهان اسلام »» هشدارهای روسیه و آمریکا به یکدیگر بر سر سوریه

هشدارهای روسیه و آمریکا به یکدیگر بر سر سوریه

بحران سوریه اکنون نیازمند تصمیمات جدی است تا بتواند خود را از وضعیتی که می رود از سوی آمریکایی ها تغییراتی را ایجاد کند، بیرون بیاورد.

بیش از ۵ سال است که آمریکا و کشورهای مرتجع همپیمان او در منطقه قصد دارند تا دولت قانونی سوریه را ساقط کنند و دولت خود خواسته را مستقر سازند.

اما آمریکا و کشورهای مرتجع یا از خطر گروه های تروریستی غافل هستند یا این که با علم به خطر وجودی آنها، تروریست ها را حمایت می کنند.

آینده سوریه بدون اسد در این شرایط مرگ آنی مردم این کشور را رقم می زند و حاکمیت تروریست های تکفیری را تضمین می سازد.

آمریکا هم خوب می داند که استقرار عناصر گروه های تروریستی در سوریه خطری به مراتب بیشتر و جدی تر از وجود دولت بشار اسد در سوریه است. اما همچنان اصرار به رفتن دولت قانونی در این کشور دارد.

چنین اصراری بر یک خواسته غیر منطقی و غیر اصولی، تنها یک نکته را در خود دارد و آن باقی ماندن وضعیت وخیم بحرانی در عرب آسیا است.

اما در مقابل، ایران و روسیه با اعتقاد به این که اگر سوریه سقوط کند و این کشور به دست گروه های تروریستی حاضر در این کشور بیفتد، ناامنی های غرب آسیا نه تنها افزایش خواهد یافت بلکه به دیگر مناطق از جمله اروپا هم گسترش می یابد و یک چالش جدی امنیتی را برای جهان ایجاد می کند.

برای همین است که تهران و مسکو به حمایت از دولت و ملت سوریه شتافتند تا از تبعات بعدی حضور تروریست ها جلوگیری کنند و تاکنون هم توانسته اند با ایجاد یک ائتلاف سه ضلعی به موفقیت های چشمگیری هم دست یابند.

هفته گذشته بود که تهران شاهد برگزاری یک نشست مهم بود، نشستی که در آن سردار حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران، ژنرال سرگئی شویگو وزیر دفاع جمهوری فدراسیون روسیه و سپهبد فهد جاسم الفریج وزیر دفاع جمهوری عربی سوریه، پنجشنبه ۲۰ خرداد تصمیماتی را برای چگونگی جنگ با تروریست ها اتخاذ کردند.

هماهنگی هر چه بیشتر سه کشور در حوزه نظامی و دفاعی برای مقابله با توطئه های آمریکا و تروریست های تحت حمایت او در سوریه، می تواند سرنوشت این کشور را روشن کند.

سفر وزیر دفاع روسیه به سوریه که بر اساس اخباری که رسانه های غربی منتشر کرده اند، آن را یک سفر غیر منتظره خواندند در حالی که این سفر نمی تواند غیر منتظره باشد چرا که چند روز پیش در تهران نشستی برای اتخاذ تصمیمات مهم درباره سوریه برگزار شد.

شویکو به دستور پوتین به سوریه رفت تا زمینه های همکاری های بیشتر نظامی را فراهم کند.
وزیر دفاع روسیه با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه دیدار و گفت وگو کرده است.

وزارت دفاع روسیه درباره این سفر گزارش داده است؛ طرفین در این مذاکرات در باره همکاری های نظامی و نظامی-فنی بین وزارتخانه های دفاع دو کشور و بعضی مسائل مربوط به همکاری در زمینه مقابله با گروه های تروریستی فعال در خاک سوریه به گفتگو پرداختند.

ضمن این که نیروهای ارتش روسیه در سوریه حضور دارند و اینگونه سرکشی ها از نیروهای خودی در سوریه روالی است که باید باشد.

روس ها همه نیروهای خود را از سوریه خارج نکردند و تنها بخشی از آن را به روسیه بازگرداندند چرا که پس از حملات هوایی آنها به مواضع تروریست ها در سوریه ابتکار عمل به اردوگاه ارتش سوریه بازگشت و اعتماد به نفس ارتش و نیروهای مردمی این کشور تقویت شد، ضمن این که بر روی زمین نیروهای مستشاری ایران در کنار ارتش و نیروهای مردمی نقش مهمی را ایفا می کنند.

سوریه صحنه هشدارهای جدی میان روسیه و آمریکا هم شده است به گونه ای که آمریکا از حملات هوایی ارتش روسیه به مواضع تروریست هایی که آمریکا آنها را تروریسم نمی داند نگران است و از سوی دیگر روسیه به آمریکا هشدار می دهد به نیروهای دولتی سوریه حمله نکند.

در حال حاضر هم پیروز میدان نبرد در سوریه، ایران، روسیه و دولت و ملت این کشور هستند.
پیش از این هم نوشتیم که اکنون سوریه نیازمند یک پیروزی بزرگ است. آزادی حلب و رقه می تواند این پیروزی باشد، اگر این اتفاق بیفتد روند جاری در سوریه به کل تغییر می کند و باعث می شود تا ائتلاف دشمنان این کشور از هم بپاشد.

نشست وزرای دفاع ایران، روسیه و سوریه در تهران این پیام را هم با خود داشت که ثابت می کند همچنان تهران و مسکو به حمایت از سوریه خواهند پرداخت و همه شایعه هایی که علیه ائتلاف ایران و روسیه مطرح بود با برگزاری این نشست بر طرف می شود ضمن این که سفر وزیر دفاع روسیه به سوریه هم همین پیام را در پی دارد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به نوار ابزار