تازه ها
خانه »» اخبار جهان اسلام »» گزارش نیویورک تایمز از رشوه ۶۸۱ میلیون دلاری آل سعود به نخست وزیر مالزی

گزارش نیویورک تایمز از رشوه ۶۸۱ میلیون دلاری آل سعود به نخست وزیر مالزی

به گزارش گروه المذهب، اعطای هدیه ۶۸۱ میلیون دلاری از سوی خاندان آل سعود به «نجیب رزاق»، نخست وزیر مالزی، انتقاداتی را از وی برانگیخته است.

به نوشته روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی روز پنج شنبه در این خصوص اظهار داشت که این پول به عنوان «هدیه بلاعوض» به نجیب رزاق پرداخت شده است. وی معتقد است که پرداخت این پول به رزاق یک رسوایی برای او نیست.

نیویورک تایمز تصریح کرد که برای کسانی که تاکنون در حساب شخصی خود موفق به دریافت کمک بلاعوض نشده اند، این می تواند شک برانگیز باشد. این در حالی است که نخست وزیر مالزی به خاطر احتمال تخلفات مالی تحت بررسی های شدید بین المللی نیز قرار دارد. وزارت دادگستری آمریکا ازجمله نهادهایی است که دست به ارزیابی وضعیت او زده است اما نجیب، همچنان خود را بی گناه می داند.

در ماه جولای سال گذشته میلادی، گزارش های خبری به نجیب این اتهام را وارد کردند که پول ها را به حساب خود منتقل کرده است. منتقدان از نجیب می خواستند که از آنجا که دست کم بخشی از این پول مجرمانه به حساب وی منتقل شده است، از سمت خود کناره گیری کند.

با این حال، تلاش ها برای روشن کردن موضوع، با مقاومت شدید دولت مالزی مواجه شده است. دولت مالزی تحقیقات را متوقف کرده، یک رسانه خبری را به خاطر انتشار اخبار این مساله تعلیق کرده و یکی از معاونان نخست وزیر را که در این خصوص سوالاتی مطرح می کرد، از کار برکنار کرده است.

در ماه ژانویه، دادستان کل مالزی نیز که «محمد اپندی علی» نام دارد و شخص نجیب وی را به این سمت منصوب کرده، وی را بی گناه دانست.

دادستان اعلام کرد که سندی در دست نیستد که این هدیه به صورت غیرقانونی به نجیب پرداخت شده باشد.

همچنین در ماه ژانویه هم دادستانی کل اعلام کرد که پول فوق الذکر یک پرداخت شخصی بوده و اقای نجیب مبلغ ۶۲۰ میلیون دلار آن را به خاطر بلااستفاده ماندن بازگردانده است.

هیچ مدرکی در دست نیست که چرا این هدیه از سوی خاندان سعودی به نخست وزیر مالزی پرداخت شده یا آن ۶۱ میلیون دلار که بازگردانده نشده، به کجا رفته است؟

تا پیش از اظهارات پنج شنبه جبیر، هیچ یک از مقامات سعودی نگفته بودند که کل این مبلغ، هدیه خاندان سعودی به نخست وزیر مالزی بوده است. دفتر آقای نجیب هم روز جمعه بیاینه ای صادر کرد و از اظهارات وزیر امور خارجه عربستان استقبال کرد. بر اساس این بیانیه، آنچه جبیر گفته، همان چیزی است که نجیب تاکنون می گفته و مقامات قانونی هم به آن اذعان کرده اند.

با این حال، منتقدان نجیب سخنان جبیر و بیاینه نخست وزیر را قانع کننده نمی دانند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به نوار ابزار