تازه ها
خانه »» اخبار جهان اسلام »» سرمایه گذاری ۶۰۰ میلیون دلاری سعودی‌های وهابی برای دامن زدن به اختلاف میان اهل تسنن و شیعیان
سرمایه گذاری ۶۰۰ میلیون دلاری سعودی‌های وهابی برای دامن زدن به اختلاف میان اهل تسنن و شیعیان

سرمایه گذاری ۶۰۰ میلیون دلاری سعودی‌های وهابی برای دامن زدن به اختلاف میان اهل تسنن و شیعیان

به گزارش المذهب ، پایگاه خبری “نهرین نت” از سرمایه‌گذاری جدید دولت سعودی بر روی ایجاد فتنه خطرناک طایفه‌ای و دامن زدن به اختلافات اهل تسنن و تشیع خبر داد.
بر اساس این گزارش، شاهزاده “مقرن بن عبدالعزیز ” رئیس سرویس‌های اطلاعاتی عربستان دستور اجرای طرح تبلیغاتی جدید و فعالیت شبکه‌های ماهواره‌ای برای ایجاد فتنه‌های طایفه‌ای در جهان عربی و اسلامی را صادر کرده است.
منابع آگاه معارض دولت سعودی که اقدامات سرویس‌های اطلاعاتی سعودی را زیر نظر دارند، اعلام می‌کنند که این سرویس‌ها به تحریک آمریکا، انگلیس و با مشارکت رژیم صهیونیستی مبلغ ۶۰۰ میلون دلار را برای اجرای طرح تکمیلی ایجاد فتنه‌های طایفه‌ای در جهان اسلام تخصیص داده‌اند.
منابع آگاه معارض سعودی در واشنگتن نیز تصریح کرده‌اند که دولت سعودی بودجه هنگفت ۶۰۰ میلیون دلاری را برای این اقدام تخصیص داده است و انتظار می‌رود که این مبلغ به یک میلیارد دلار برسد تا اختلافات و فتنه‌های متعددی میان شعیان و سنی‌ها و میان اهل تسنن و فرقه‌های صوفی ایجاد شود.
به گفته این منابع ، ملک “عبدالله بن عبدالعزیز ” پادشاه عربستان این وظیفه را به سرویس اطلاعاتی سعودی سپرده است؛ بویژه اینکه طبق دستورات ملک عبدالله که ۸ ماه پیش صادر شده است، تمام رسانه‌های حامی دولت سعودی در داخل و خارج بطور مستقیم با سرویس اطلاعاتی عربستان مرتبط شده‌اند که شبکه العربیه و دو روزنامه فرامنطقه‌ای “الشرق الاوسط ” و “الحیاه ” چاپ لندن، شبکه‌های ماهواره‌ای “الشرقیه ” عراق و “اللبنانیه ” وابسته به گروه ۱۴ مارس از جمله این رسانه‌ها هستند.

بر اساس این گزارش، فتنه مذکور به کشورهای عربی منحصر نخواهد شد و دامن‌گیر دولت‌های اسلامی غیرعربی متعددی خواهد شد.
این منابع انگیزه‌های دولت سعودی برای اجرای چنین طرحی با این میزان هزینه را این‌گونه بیان می‌کنند:
دولت سعودی احساس می‌کند که دیگر مانند گذشته از احترام کافی بعنوان نماینده جهان اسلام که حرمین شریفین را در اختیار دارد، برخوردار نیست که همین امر نگرانی سعودی‌ها را برانگیخته است زیرا این دیدگاه بوجود آمده است که دولت عربستان که بخشی از نظام رسمی عربی است با اسرائیل همسو است هرچند که تاکنون مانند اردن و مصر روابط مستقیمی با اسرائیل برقرار نکرده است. ضمن اینکه رسوایی عربستان در تایید تجاور رژیم صهیونیستی به غزه، صدها میلیون نفر از اهل تسنن را در جهان اسلام متقاعد کرد که عربستان با آمریکا بر سر حمایت از عملیات‌های گسترده ارتش رژیم صهیونیستی علیه مقاومت در لبنان و غزه توافق کرده است و با آنها همدست شده ‌است.
بر اساس این گزارش، پس از حمله رژیم صهیونیستی به غزه و تداوم محاصره تحمیلی این منطقه شاهزاده “ترکی بن عبدالعزیز ” یکی از افراد برجسته دولت سعودی با “ایالون ” معاون وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در فوریه گذشته در حاشیه یک کنفرانس جهانی دست داد که این امر تردیدها درباره همکاری سعودی‌ها و اسرائیلی‌ها را از بین برد.
این منابع افزودند: تداوم چنین اقداماتی، موجب تقویت این دیدگاه در جهان اسلام شد که عربستان با اسرائیل همکاری می‌کند، از سوی دیگر در سایه تجاوزات پیاپی رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین، جایگاه ایران، ترکیه، حزب‌الله و دو جنبش حماس و جهاد اسلامی در جهان اسلامی تقویت شد و همین امر نقش زیادی در روی آوردن سعودی‌ها به طرح ایجاد فتنه در جهان اسلام داشته است تا از این راه به ایران، حزب‌الله و حتی حماس ضربه وارد کند.
به گفته این منابع استفاده رژیم سعودی از راهکار ایجاد فتنه طایفه‌ای و اقدام علیه شیعیان امر جدیدی نیست بلکه از زمان سقوط رژیم صدام سرویس‌های اطلاعاتی عربستان تمام تلاش خود را برای ایجاد تفرقه میان سنی‌ها و شیعه‌ها مبذول داشت در همین راستا نیز از شبکه “المستقله ” که صاحب امتیاز آن یک روزنامه‌نگار تونسی هاشمی نزدیک به حکومت “زین‌العابدین بن علی ” استفاده کرد. این شبکه که از مشکلات و بحران‌های مالی رنج می‌برد، با حمایت سعودی‌ها جان تازه‌ای گرفت.
سعودی ها همچنین از ۱۴ شبکه‌ ماهواره‌ای سنی عراق نیز حمایت مالی کردند و حمایت از ایجاد دو شبکه جدید ماهواره‌ای به نام‌های “صفا ” و “وصال ” از جمله اقدامات سعودی‌ها بوده است تا این دوشبکه نیز هر روز و به طور اختصاصی به مذهب شیعه حمله کنند و شخصیت‌های مختلف اهل بیت علیهم السلام را مورد توهین قرار دهند. و حتی چه بسا که فعالیت‌های این دو شبکه ضد شیعی موجب شد که “یاسر الحبیب ” یکی از شیوخ کویتی به خود اجازه دهد که به یکی از همسران پیامبر (ص) توهین کند.
این منابع تاکید کردند: بنا به اطلاعاتی که منابع آگاه در لندن و ریاض ارائه کرده‌اند،سرویس اطلاعاتی عربستان به ریاست شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز به صراحت از شبکه‌های ماهواره‌ای و رسانه‌های تحت نفوذ خود خواسته تا اقدامات خود علیه شیعیان را تشدید کنند و مانند دو شبکه “وصال ” و “صفا ” عمل کنند.
بر اساس این گزارش، این شبکه‌ها به چندین زبان از جمله فارسی، اردو، پشتو، ترکی و انگلیسی فعالیت خواهند کرد. در همین راستا سفارت عربستان در لندن ۳ ماه پیش از تعدادی از شخصیت‌های ایرانی اهل تسنن معارض و مخالف جمهوری اسلامی ایران استقبال کرد و چندین دیدار مستمر با آنها ترتیب داد و به صراحت به آنها اعلام کرد که بودجه مناسبی برای ایجاد شبکه‌های ماهواره‌ای جدید برای آغاز جنگ [روانی] علیه مذهب شیعه و ایجاد اختلاف میان اهل تسنن و تشیع در نظر گرفته شده است.
منابع آگاه سعودی انتظار دارند که ۵ شبکه ماهواره‌ای به طور اختصاصی روی ایران تمرکز کنند و با زبانهای فارسی و کردی ایران را تخریب کنند و قرار است “ابومنتصر البلوچی ” مزدور معروف ریاست یکی از این شبکه‌ها را برعهده بگیرد.
این منابع تاکید کردند که این اقدام دولت سعودی بطور کاملا هماهنگ با سرویس‌های اطلاعاتی و جاسوسی انگلیس، آمریکا و اسرائیل صورت ‌می‌گیرد و اسرائیلی‌ها از سال ۲۰۰۵ میلادی از طریق اردنی‌ها طرح‌های دقیقی و مطالعه‌ شده‌ای را در این‌ راستا به عربستان سعودی پیشنهاد داده‌ و اعلام کرده‌اند که مهمترین نتیجه اجرای چنین طرحی علیه شیعیان و ایران، ایجاد فتنه طائفه‌ای و مذهبی در جهان عرب و بطور مشخص در لبنان، کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله کویت است. به عقیده صهیونیست‌ها مهمترین دستاورد اجرای چنین طرحی بازگردان جایگاه معنوی سعودی‌ها در جهان اسلام و میان اهل تسنن است تا عربستان تنها بعنوان دولتی که از وهابی‌ها حمایت می‌کند معرفی نشود بلکه تاکید شود که وی حامی اهل تسنن است. دیگر دستاورد این اقدام تحریک ملت‌های اسلامی و اقدام مختلف کرد و بلوچ علیه ایران است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به نوار ابزار