تازه ها
خانه »» اخبار جهان اسلام »» دلیل رشد وهابیت در سالهای اخیر در سوریه چه بوده است؟
دلیل رشد وهابیت در سالهای اخیر در سوریه چه بوده است؟

دلیل رشد وهابیت در سالهای اخیر در سوریه چه بوده است؟

در پاسخ به این سوال که دلیل گسترش وهابیت در سوریه چه بوده است و اینکه چگونه ممکن بود سلفی‌هایی که دشمن خونی علویان و حزب بعث هستند، در سوریه رشد کردند باید گفت این سوالی است که برای پاسخ به آن باید کمی به عقب بازگشت و رخدادهای شهرهای حماه و حمص در سال ۱۹۸۲ میلادی را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.
در این سال، اعضای اخوان المسلمین سوریه که تمایلات شدید وهابیت و سلفیت داشتند در دو شهر حمص و حماه علیه دولت حافظ اسد سر به شورش بر داشتند.
در جریان درگیری های خونین، این دو شهر تقریبا به مدت دو هفته در تصرف اخوان المسلمین قرار گرفت.
در فوریه سال ۱۹۸۲ رفعت اسد برادر مرحوم حافظ اسد و فرمانده مجموعه های سرایا الدفاع گروهان های دفاع با سازماندهی عملیات گسترده‌ای با مهار تحرکات خشونت طلبانه، اوضاع شهرهای حماه و حمص را به حالت عادی برگرداند.
در شهر حمص، رهبر اخوان المسلمین دکتر عبدالمجید الطرابلسی سلفی که فتوای قتل اعضای حزب بعث را صادر کرده بود، توسط نیروهای امنیتی سوریه دستگیر و دست بسته نزد حافظ اسد انتقال داده شد.
عبدالمجید طرابلسی فارغ التحصیل دانشگاه الازهر و یکی از نخبگان سلفی مسلک اخوان المسلمین بود که تفسیر قرآن وی به عنوان مهمترین کتب مرجع دانشجویان دانشگاه های اسلامی عرب به شمار می رود.
طرابلسی در دیدار با حافظ اسد به مدت سه ساعت درباره اوضاع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی سوریه بحث و نگرانی خود را از گسترش فرهنگ غربی در میان جوانان سوریه ابراز کرد.
حافظ اسد که ظاهرا تحت تاثیر ادبیات و وسعت اطلاعات عبدالمجید طرابلسی قرار گرفته بود به وی تاکید کرد که چرا برای اجرایی کردن برنامه های دینی و فرهنگی خود وارد دولت نمی شود.
طرابلسی پاسخ می‌دهد مگر حزب بعث اجازه مشارکت به دیگران را می‌دهد؟
حافظ اسد به طرابلسی پیشنهاد می کند که یک بیانیه علیه اقدامات خشونت آمیز اخوان المسلمین در حمص و حماه صادر کند و از این مجموعه استعفا کند تا به عنوان وزیر اوقاف وارد کابینه عبدالرئوف الکسم نخست وزیر وقت سوریه شود.
عبدالمجید طرابلسی نیز بیانیه تندی علیه اخوان المسلمین صادر می کند واز این سازمان خارج می شود که در همان زمان به شدت مورد انتقاد رهبران اخوان المسلمین سوریه قرار می گیرد.
او به عنوان وزیر اوقاف وارد کابینه های عبدالرئوف الکسم و محمود الزعبی شد و در پاسخ به منتقدین خود که می گفتند طرابلسی دین خود را به دنیا فروخت، می گفت اصبروا وصابروا.
هیچ کس شاید معنای کلام صبر پیشه کنید وی را دقیقا نمی‌دانست، اما امروز این کلام در جامعه سوریه به یک حقیقت تلخی تبدیل شد.
طرابلسی که مدت ۱۳ سال وزیراوقاف سوریه بود بیش از ۴۰۰ دار القرآن و یک هزار مسجد در سراسرسوریه احداث کرد که هیچگونه هزینه ای برای دولت بعث سوریه نداشت، زیرا هزینه ساخت دارالقرآن و مساجد را از تجار سوری می گرفت.
از آنجایی که به پیشنهاد طرابلسی، نام دار القرآن ها به نام اسد نامگذاری شده بود، بنابراین رهبران حزب بعث نیز از اینکه این دارالقرآن ها، نام حافظ اسد را یدک می کشند خوشحال بودند.
اما بعدا ثابت شد که همه سلفی های جنایتکار که امروز علیه دولت بشار اسد دست به اسلحه برده و حتی شیعیان شهر حمص را قتل عام کرده اند، فارغ التحصیل این مراکز هستند.
اکنون مشخص شده که دار القرآن های ساخت عبدالمجید طرابلسی به طور مخفیانه افکار وهابی گری و سلفی گری را میان جوانان سوری ترویج می کردند و به همین دلیل امروز پس از گذشت نزدیک به ۳۰ سال از مفهوم کلام صبر پیشه کنید طرابلسی رمزگشایی شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به نوار ابزار