تازه ها
خانه »» اخبار جهان اسلام »» شناس نامه داعش
شناس نامه داعش

شناس نامه داعش

به گزارش “المذهب ” , دولت آمریکا در اوت ۲۰۱۴ و پس از اوج گیری تاخت و تاز داعش در بخش هایی از عراق اعلام کرد با انجام حملات هوایی علیه مواضع این گروه تروریستی در عراق ، فعالیت آن را متوقف خواهد کرد.

images (16)

رفتار دوگانه آمریکا در قبال داعش فقط به حوادث اخیر در الرمادی محدود نمی شود.

این گروه تروریستی از بدو پیدایش همواره بطور مستقیم یا غیر مستقیم مورد حمایت واشنگتن بوده است.

حرکت داعش بسوی الرمادی و تصرف این شهر آن هم بدون مداخله و واکنش نیروهای آمریکایی نیز در همین چارچوب قابل بررسی است.

نیروهای عراقی چندی پیش و پس از فتح شهر تکریت چشم به آزاد سازی موصل مرکز استان نینوا و کرکوک دوخته بودند.

چنانچه این دو شهر از دست نیروهای تروریستی خارج می شد در آن صورت طرح برخی کشورهای منطقه و آمریکا برای تجزیه عراق به کلی ناکام می ماند.

در این میان تصرف شهر الرمادی توسط نیروهای داعش موجب شد نیروهای دولتی عراق چشم از موصل و کرکوب بردارند و به ناچار نیروهای خود را برای آزادی الرمادی متمرکز کنند.

حوادثی از این دست بوضوح نشان می دهد که آمریکا از دور و نزدیک همچون پدرخوانده ای از گروههای تروریستی دست پروده خود مراقبت می کند.

این در حالی است که واشنگتن نیز ارتباط برخی مقامات آمریکایی و گروه تروریستی داعش را پنهان نمی کند.

جوبایدن معاون رییس جمهوری آمریکا اکتبر ۲۰۱۴ میلادی از متحدان واشنگتن برای حمایت از داعش انتقاد کرد.

اظهارات بایدن بیانگر حمایت غیرمستقیم آمریکا از داعش بود؛ بااین وجود باید ریشه های روابط نزدیک داعش با متحدان واشنگتن و دولت آمریکا را در سالهای دورتری جستجو کرد.

روزنامه نیویورک تایمز در شماره ۱۴ ماه مه ۲۰۱۱ میلادی برابر با ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ در مقاله مفصلی نوشت که شرکت نظامی «بلک واتر» قراردادی با یک کشور عربی منطقه به ارزش ۵۲۹ میلیون دلار منعقد کرده که براساس آن بلک واتر ، ارتشی از مزدوران خارجی برای این کشور تشکیل می دهد.

شرکت «بلک واتر» آمریکایی یک شرکت نظامی و امنیتی است که در آن زمان به خاطر ارتکاب به برخی جنایات و اقدامات خلاف قانون در حوادث عراق و افغانستان به بدنامی شهرت داشت.

«بلک واتر» متهم به قتل ۱۴ شهروند عراقی در سال ۲۰۰۷ در بغداد و برخی اعمال غیرقانونی و کشتار غیرنظامیان در افغانستان و پاکستان شده بود. به همین علت «اریک پرنس» مالک آمریکایی و مدیر این شرکت و تعدادی از معاونان وی به این کشور عربی مهاجرت کرده و در این کشور ساکن شده بودند.

براساس این قرارداد «بلک واتر» در آن زمان با استخدام ۸۰۰ مزدور از کشورهای آمریکای لاتین مانند کلمبیا ، آفریقای جنوبی و سومالی ارتشی مخفی برای این کشور عربی تاسیس می کرد.

این گزارش همچنین تصریح داشت که مزدوران بلک واتر توسط نیروهای با تجربه از ارتش های آمریکا، انگلیس ، آلمان و فرانسه که بازنشسته شده اند ، آموزش می بینند.

نکته حایز اهمیت اینکه مقاله نیویورک تایمز در آن زمان قطعا یک گزارش خبری نبود بلکه یک آگهی تبیغاتی بود که یکی از اهداف آن جلب توجه برخی کشورهای منطقه نسبت به تشکیل چنین نیرویی بود تا از آن حمایت کنند و به آن بپیوندند.

براین اساس دور از ذهن نیست که همین نیروها با گسترش سرطانی در منطقه و استقرار در مناطقی از سوریه و عراق و البته با مدیریت پدرخوانده خود ابتکار حوادث تروریستی را در دست گرفته باشند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به نوار ابزار