تازه ها
خانه »» تکفیر »» گروه تروریستی داعش هفت افغان را سر برید
گروه تروریستی داعش هفت افغان را سر برید

گروه تروریستی داعش هفت افغان را سر برید

یبمقام های ولایت زابل افغانستان گفته اند که جنگجویان “دولت اسلامی” یا داعش هفت تن به شمول سه زنی را که قبلاً به گروگان گرفته بودند به شکل بیرحمانه ای سر بریده اند. در این ولایت جنگ سختی میان طالبان و داعش درگرفته بود.
images

غلام جیلانی فراهی، معاون فرمانده امنیه ولایت زابل روز یک شنبه گفت که پولیس اجساد قربانیان را پیدا کرده است. این افراد به تاریخ اول اکتوبر از مطقه رسنه در ولسوالی گیلان ولایت غزنی ربوده شده بودند.

فراهی گفت: «جنگجویان داعش این افراد را وحشیانه به قتل رسانده و اجساد آنها به شفاخانه ولسوالی شاه جوی انتقال داده شده اند.»

فراهی افزود که قربانیان مربوط به گروه قومی هزاره اند و پولیس در حال تحقیق در مورد حادثه است. تصویرهای انتشار یافته در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که گلوهای این هفت تن بریده شده است.

همچنین ظفرشریف، ولسوال جاغوری ولایت غزنی تایید کرد که این افراد که مربوط به اقلیت قومی هزاره از ولایت غزنی بودند، در ولسوالی خاک افغان ولایت زابل سر بریده شده اند.

روز گذشته مقام ها از درگیری میان دو دسته گروه طالبان در ولایت زابل خبر داده بودند. به گفته این مقام ها، در این جنگ افراد وابسته به ملا رسول، رهبر یک شاخه طالبان، به جنگجویان داعش پیوسته اند.

گل اسلام سیال، سخنگوی والی زابل گفت که فعلاً جنگ میان دو شاخه گروه طالبان در منطقه جریان دارد. او گفت: «از آنجایی که ولسوالی زیر کنترول طالبان است، ما نمی توانیم تایید کنیم که کدام گروه مسئول این سر بریدن است.»

این کشتار نشان دهنده وسعت خشونت علیه مردم ملکی در افغانستان در زمانی است که وضعیت امنیتی رو به وخامت است.
واکنش‌ها به سربریدن هفت گروگان در ولایت زابل

سربریدن هفت تن از گروگان‌ها به شمول سه زن توسط تروریستان در ولایت زابل با واکنش‌های حکومت و پارلمان مواجه شده است. رئیس جمهور غنی این عمل را نشانه ضعف «دشمنان افغانستان» خوانده است.
Afghanistan Demonstration gegen Entführung

چندین بار تظاهراتی برای آزادی این گروگان ها در افغانستان و کشورهای دیگر برگزار شده بود.

ولسی جرگه پارلمان افغانستان روز دوشنبه از مردم افغانستان خواست تا وحدت و اتفاق خود را حفظ کنند زیرا دشمنان این کشور در پی نفاق قومی هستند. هفت تن از گروگان‌هایی که سر بریده شده اند هزاره‌هایی هستند که قبلاً در ولایت زابل ربوده شده بودند. اجساد آن‌ها روز یک شنبه به شفاخانه ولسوالی شاه جوی ولایت زابل انتقال داده شد.

جلسه فوق‌العاده امنیتی

ریاست جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه‌ای سربریدن این هفت تن را محکوم کرده و آن را نشانه شکست «دشمنان مردم افغانستان» خوانده است. در اعلامیه آمده است: «رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به خاطر پی‌گیری و مجازات عاملین این جنایت بزرگ و غمشریکی و دلجویی به خانواده های قربانیان، امروز جلسه فوق العاده امنیتی را دایر می‌کند.»

اعلامیه گفته است که تروریستان در برابر نیروهای امنیتی شکست خورده‌اند و حالا دست به سر بریدن کودکان و زنان بی‌گناه می‌زنند.

در همین حال نمایندگان پارلمان افغانستان گفتند که تروریستان دشمنان تمام اقوام افغانستان هستند و این گروه‌ها دین و مذهب و قوم نمی‌شناسند. شماری از نمایندگان گفتند که داعش در ولایت ننگرهار نیز جنایات بشری انجام داده‌اند.

محمد نذیر احمدزی معاون ولسی جرگه روز دوشنبه سربریدن این هفت تن را غیراسلامی خواند و گفت: «به آن‌ها هشدار می‌دهیم که به هیچ صورت بین اقوام افغانستان جدایی آورده نمی‌توانند. این عمل را ما محکوم می‌کنیم و از حکومت می‌خواهیم که عاملان این قضیه براساس قوانین جزا دهد.»
رب
“عاملان قضیه مجازات می‌شوند”

عبدالله عبدالله رئیس اجراییه حکومت نیز با نشر اعلامیه‌ای سربریدن این هفت تن را محکوم کرده و تاکید کرده است که دشمنان افغانستان به هدف شان برای نفاق قومی نمی‌رسند.

اعلامیه این عمل تروریستان را وحشتناک خوانده و گفته است: «دشمنان وحشی به هیچ کسی، حتی به کودکان افغانستان رحم ندارند و در هر جا و هر مکان که دست شان برسد، فقط جنایت خلق می‌کنند. این نخستین‌بار نیست که تروریستان در قالب‌های گوناگون به نام طالب، داعش و القاعده از ملت ما قربانی می‌گیرند و هموطنان ما را به طور ظالمانه و وحشیانه شهید می‌کنند.»

داکتر عبدالله گفته است که این تروریستان مورد تعقیب قرار خواهند گرفت: «اعلام می‌داریم که دولت، جنایت‌کارانِی را که این حادثه تکان دهنده را رقم زده‌اند، تحت تعقیب قرار داده و به زودی به سزای اعمال شان می‌رساند.»

اعتراض نمایندگان غزنی

نمایندگان ولایت غزنی می‌گویند بارها از حکومت خواستند که پناهگاه‌های طالبان و داعش در ولسوالی خاک افغان ولایت زابل باید نابود شوند ولی حکومت به این خواست‌ها پاسخ مثبت نداده است.

به گفته این نمایندگان طالبان همواره راه‌های ولسوالی‌های غزنی را ناامن می‌کنند، مسافران را می‌کشند و دست به گروگان گیری می‌زنند. چمن شاه اعتمادی یک تن از این نمایندگان گفت: «آنچه که نباید اتفاق می‌افتاد، افتاد. مردم ولایت غزنی مخصوصاً ولسوالی جاغوری همیشه با حکومت همکار بوده اند، ولی در طول سه ماه اخیر هرچه تلاش کردند تا این گروگان‌ها آزاد شوند، متاسفانه نتیجه مطلوب به دست نیامد.»

نمایندگان غزنی روز دوشنبه گفتند که در هفته‌های اخیر بارها به وزارت‌های داخله، دفاع، شورای امنیت ملی و ریاست اجراییه مراجعه کردند و خواستار عملیاتی برای رهایی گروگان‌ها و همچنین پاکسازی منطقه از وجود داعش و طالبان شدند، ولی حکومت به این خواست‌ها پاسخ مثبت نداد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به نوار ابزار