تازه ها
خانه »» اهل سنت »» ائمه رجال »» عزالدین ابن اثیر جزری، مورخ، مفسر و ادیب
عزالدین ابن اثیر جزری، مورخ، مفسر و ادیب

عزالدین ابن اثیر جزری، مورخ، مفسر و ادیب

عزالدین ابن اثیر

ابوالحسن علی بن محمد بن محمد ملقب به “عزالدین”، مورخ ادیب و محدث اهل تسنن می‌باشد.

 

 

ولادت و خانواده ابن اثیر

عزالدین ابن اثیر در جمادی الاول سال (۵۵۵ هجری)قمری در جزیره ابن‌ عُمر متولد شد. پدرش از کارگزاران دولت اتابکه موصل در دولت عمادالدین زنکی علاوه بر سمت دولتی به تجارت نیز مشغول بود.

عزالدین دو برادر دیگر هم دارد که آنها نیز ملقب به ابن اثیر مشهورند: برادر بزرگتر از او مجدالدین ابن اثیر (م۶۰۶ق) متخصص در علوم دینى و برادر کوچکتر ضیاءالدین ابن اثیر (م۶۳۷ق) از مشاهیر ادب عرب و صاحب کتاب معروف المثل السائر فى ادب الکاتب.

تحصیلات

ابن اثیر اوائل کودکی را با آموزش قرآن شروع کرد و در جوانی در شهرهای موصل، شام و بغداد نزد اساتیدی چون ابن ریان، ابوحفص عمر بن طبرزد بغدادی و دیگر اساتید دانش آموخت. وی‌ برخى‌ از این‌ استادان‌ خود را در الکامل‌ معرفى‌ کرده‌ است‌.

اوضاع سیاسی زمان حیات ابن اثیر

ابن اثیر در نیمه دوم قرن ششم و ثلث اول قرن هفتم زندگى کرد. حیات او که معاصر با پنج تن از خلفاى بنى عباس بود، ۱۲ بحرانهاى سیاسى متعددى را دربرمى گرفت که مهمترین آنها افول دولت سلجوقى، انقراض فاطمیان بدست صلاح الدین ایوبى، تعرض صلیبی ها به صفحات شرقى مدیترانه و ورود مغول به جهان اسلام بود. به علاوه جریانهاى فکرى متعدد که با یکدیگر نزاع داشتند و نیز بحرانهاى اقتصادى در آن روزگار، نابسامانى جامعه ابن اثیر را مضاعف مى کرد.

وصف ابن اثیر از زبان دیگران

“یاقوت حموی” یکی از شخصیت‌های بزرگ اهل تسنن برای او ارزش والایی قائل بود و قبل از مرگش، طبق وصیتی کتاب‌های خود را به “ابن اثیر” واگذار کرد تا او آنها را به کتابخانه مورد نظرش برساند و تحویل دهد. البته ابن اثیر این تعهد را پذیرفت ولی به آن عمل نکرد.

ابن خلکان هم یکی دیگر از بزرگان اهل تسنن هم بسیار او را ستوده و بعد از ملاقاتی که در سال ۶۲۶ هجری قمری با او در حلب داشت، گفت: ابن اثیر حافظ حدیث بود، تاریخ را ازبر داشت و انساب عرب را به خوبی می دانست و به اخبار عرب واقف بود.

ابن اثیر مورد احترام نویسندگان زیادی بود که از آثار او بهره‌های زیادی بردند. مثلاً ابن جوزی از او به عنوان استاد یاد کرده همین طور “ابن کثیر و ابن حنبلی”.

علم مورد علاقه ابن اثیر

آثاری که از او به جای مانده عموماً درباره تاریخ است. خودش در مقدمه کتاب «الکامل» میگوید: من همیشه تمایلی به خواندن کتاب‌های تاریخی و دانستن تجارب گذشتگان داشتم.

وفات ابن اثیر

سرانجام در سال ۶۳۲ هجری قمری یا ۶۳۰ در موصل از دنیا رفت.

 

 

download

download (1)

 

 

تألیفات ابن اثیر

  1. اسدالغابه فی معرفه الصحابه
  2. الکامل فی التاریخ
  3. اللباب فی تهذیب الانساب
  4. التاریخ الباهر فی الدوله اتابکیه

 

 

 

 

 

 

 

 

منابع

  • ابن اثیر جزری، ویکی فقه، بازیابی: ۲ آذر ۱۳۹۲٫
  • دائره المعارف بزرگ اسلامی مدخل “ابن اثیر، ابوالحسن” از رضا رضازاده‌ لنگرودی‌، در دسترس در کتابخانه فقاهت، بازیابی: ۲ آذر ۱۳۹۲٫
  • ناصری طاهری، عبدالله، مقدمه ای بر تاریخ نگاری ابن اثیر، آینه پژوهش، بهمن و اسفند ۱۳۷۲، شماره ۲۳ در دسترس در پایگاه نور مگز.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به نوار ابزار