تازه ها
خانه »» اخبار جهان اسلام »» سیطره وهابیت بر الازهر پس از سفر ملک سلمان به مصر
سیطره وهابیت بر الازهر پس از سفر ملک سلمان به مصر

سیطره وهابیت بر الازهر پس از سفر ملک سلمان به مصر

هیثم الخیاط در شماره ۱۶۲ مجله الحجاز به بررسی خطر سلطه وهابیت بر الازهر پس از سفر ملک سلمان به مصر پرداخته است. در این سفر پادشاه عربستان وعده کمکهای میلیاردی به سیسی داده و در عوض دو جزیره راهبردی تیران و صنافیر را از مصر گرفت.

سفر ملک سلمان به مصر و کمک های بلاعوض او به این کشور با انتقاد مردم عربستان مواجه شده و واگذاری دو جزیره راهبردی مصر به عربستان اعتراض های زیادی را در مصر بدنبال داشت. مردم عربستان که در مشکلات اقتصادی به سر می برند مصرف کردن میلیاردها ریال کمک به مصر در داخل عربستان را ترجیح می دهند و مصریان به خاطر واگذاری دو جزیره تظاهرات اعتراض آمیز برگزار کردند. از نظر نخبگان وهابی این کمک ها برای حفظ کیان حکومت سعودی ضروری است. ترکی بن حمد اعتراف می کند که « برخی به صرف میلیاردها ریال در یمن و مصر اعتراض می کنند درحالیکه وجود ما وابسته به این کمک هاست و اگر وجود نباشد نقود(پولها) به چه کار می آید؟ مصر بدنبال این کمکها و برای گرفتن پول دو جزیره راهبردیش تا مدتها باید تابع سیاستهای سعودی باشد.سیسی و ملک سلمان.jpg اما آنچه مهمتر از فروش دو جزیره و تبعیت از سیاستهای سعودی است سلطه اندیشه وهابی بر الازهر است. چرا که در گذشته که عربستان سلطه سیاسی بیشتری بر مصر داشت، حتی فکر سلطه مذهبی بر الازهر را نمی کرد تا بتواند اندیشه معتدل الازهر را تغییر داده و این مرکز معتبر علمی مصر را به حامی اندیشه وهابیت تبدیل کند. مراکز دینی وهابیت الازهر را رقیب قدرتمندی می دانند که توان مقابله فکری با آن را ندارند. اما تبعیت الازهر از دولتی که خود را وامدار عربستان می داند و ملاقاتهای متعدد رئیس رابطه العالم الاسلامی با شیوخ الازهر و جلب حمایت آنان و کمکهای مالی عربستان به الازهر زمینه قدرت یافتن این اندیشه در این دانشگاه را بوجود می آورد. امروز دانش آموختگان الازهر با دانش آموختگان سعودی دو اندیشه متفاوت دارند اما با سیطره وهابیت بر الازهر دیگر این تفاوت وجود نخواهد داشت و با توجه به جایگاه الازهر در جهان اسلام می توان ادعا کرد وهابیت بر جهان اسلام سلطه یافته است.
سیسی و ملک سلمان
در جریان سفر پادشاه سعودی به مصر مجسمه ابراهیم پاشا در زیر پوششی پنهان شد. هر چند مسئولین مصری این پوشش را برای حفاظت از این مجسمه عنوان کردند اما تحلیل گران معتقدند این پوشش برای حفاظت از احساسات پادشاه سعودی است که ابراهیم پاشا در دویست سال پیش حکومت اول آل سعود را ساقط و سران آن را دستگیر کرد.

پوشش مجسه ابراهیم پاشا.jpgپوشش مجسه ابراهیم پاشا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به نوار ابزار