تازه ها
خانه »» شاخص »» مختصری درباره دانشمند بنام اهل سنت حنفی (بَخیت المُطِیعی حنفی)
مختصری درباره دانشمند بنام اهل سنت حنفی (بَخیت المُطِیعی حنفی)

مختصری درباره دانشمند بنام اهل سنت حنفی (بَخیت المُطِیعی حنفی)

یکی از دانشمندان صاحب نام و اثر اهل سنت حنفی بَخیت المُطِیعی حنفی است. وی در ۱۰ محرم ۱۲۷۱ در قریه مُطیعه استان أَسیُوط مصر زاده شد و در ۱۲۹۲، پس از اتمام تحصیلات خود در دانشگاه الازهر، همانجا به تدریس پرداخت تا این‌که در ۱۲۹۷، به منصب قضا در استان قَلْیُوبیّه گماشته شد، و این سرآغاز مشاغل قضایی او بود؛ زیرا از آن پس با عنوان قاضی استان در جاهای گوناگونی چون اسکندریه و قاهره خدمت می‌کرد. او همچنین به مقامهای عالی دیگری از جمله مفتشی و مفتیگری در وزارت دادگستری رسید. پس از آن هم در اول ذیقعده ۱۳۳۲ به مفتیگری مصر برگزیده شد. محمد بخیت در ۲۶ مهر ۱۳۱۴ /۲۰رجب ۱۳۵۴ وفات یافت.
این دانشمند بزرگ مسلمان ، در کتابش (تطهیر الفؤاد من دنس الاعتقاد ) ضمن اشاره به انحرافات فکری ابن تیمیه (که ریشه و اساس مذهب جعلی وهابیت اوست) می گوید:(۱)
(ابن تیمیه)کسی است که ،کتابش را که به نام (الواسطیه)است تألیف نمود . او در آن کتاب بدعتهایی گذاشت که با آن اجماع مسلمین را پاره کرده ودر آنها با کتاب وسنت صریح وسلف صالح به مخالفت پرداخت وبا عقل فاسد خود همراهی نمود .ولذا خداوند او را با علمی که داشت گمراه نمود ، پس خدای او هوای نفسش بود ، زیرا گمان میکرد آنچه را گفته بر حق است ودر حالی که چنین نبود ، بلکه به طور حتم قول منکر و زور به حساب می آمد .
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
(۱) ابن تیمیه الذی ألف کتابه المسمى بالواسطه وغیره فقد ابتدع ما خرق به إجماع المسلمین وخالف فیه الکتاب والسنه الصریحه والسلف الصالح واسترسل مع عقله الفاسد وأضله الله على علم فکان إلهه هواه ظنا منه أن ما قاله حق وما هو بالحق وإنما هو منکر من القول وزور
کتاب : تطهیر الفؤاد ، نویسنده : الشیخ محمد بخیت الحنفی ، سال چاپ : ۱۳۹۶ – ۱۹۷۶ م ، ناشر : مکتبه اشیق – إستانبول – ترکیه ، ص۹
ــــــــــــــــــــــــــــ
گرفته شده از:
http://www.wikifeqh.ir
و
دانشنامه جهان اسلام به آدرس:
http://rch.ac.ir/article/Details/6063
با تلخیص

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به نوار ابزار